Plánujete kúpu nehnuteľnosti?


Máte chuť postaviť sa na vlastné nohy? Zobrať zodpovednosť do vlastných rúk si však vyžaduje aj určité záväzky.

Určite ste postrehli, že počas  minulého roka nastali zmeny, ktoré nedovoľujú bankám poskytovať úvery v plnej hodnote nehnuteľnosti. Aby ste si teda splnili sen o vlastnom bývaní čo najrýchlejšie, je dôležité myslieť vopred aspoň dva roky, keďže si budete musieť našetriť minimálne 10% z plánovaného bytu alebo domu.

Takže, v prvom kroku je veľmi dôležité si vybrať lokalitu a veľkosť nehnuteľnosti. Tieto dva faktory totiž výrazne ovplyvňujú vaše režijné náklady. V rámci týchto dvoch aspektov zistíte, koľko finančných prostriedkov budete na bývanie potrebovať. K tomu pripočítajte predpokladanú mesačnú splátku hypotéky + režijné náklady. Výsledná suma je sumou, ktorú by ste si na skúšku mali počas prípravných dvoch rokov odkladať. Vďaka tomuto postupu si nielen overíte, či ste skutočne pripravení na vlastné bývanie a hypotéku, ale taktiež si aj za dva roky našetríte slušnú rezervu na ďalšie výdavky spojené s vlastným bývaním, ako je napr. akontácia, kúpa nového nábytku atď.

Pre lepšie chápanie si môžeme uviesť jednoduchý príklad : pri hypotekárnom úvere 100.000 EUR a pri úrokovej sadzbe 1,5 % p.a., vychádza mesačná splátka 345 EUR, režijné náklady na bývanie 120 EUR. Ak sčítame obe položky, výsledná suma je 465 EUR. Počas odkladania tejto sumy každý mesiac počas dvoch rokov si teda nasporíte až 11.160 EUR.

S kúpou nehnuteľnosti sa taktiež viažu rôzne poplatky, a to:

Záloha za byt: je síce započítaná do kúpnej ceny bytu, no je potrebné ju zaplatiť pred kúpou bytu z vlastných zdrojov. Výška zálohy sa pohybuje v rozmedzí od 1.500 EUR do 3.000 EUR.

Právnické služby: v prípade kúpy nehnuteľnosti mimo realitnej kancelárie. Vyhotovenie kúpnej zmluvy sa pohybuje vo výške 150 až 300 EUR. V prípade, že nehnuteľnosť kupujete cez realitnú kanceláriu, kúpnopredajná zmluva je väčšinou zahrnutá v ponuke služieb.

Návrh na vklad do katastra: základná cena 66 EUR, zrýchlený zápis 266 EUR.

Vypracovanie znaleckého posudku: cena sa pohybuje v rozmedzí 120 až 250 EUR. Niektoré banky ponúkajú služby vlastného znalca v rámci akciových ponúk, niektoré banky klientovi náklady za znalecký posudok preplatia.

Poistenie: pri hodnote 100.000 EUR , ročné poistenie nehnuteľnosti vychádza cca 50 EUR, poistenie domácnosti na sumu 20.000 EUR to je 40 EUR ročne.

Vytvorte si vlastné aktíva

Ďalšou dôležitou vecou je vytvoriť z úspor zisk. Ak rátame s dvojročnou prípravou, je vhodné úspory zhodnocovať cez konzervatívne fondy. V minulosti bolo výhodné  stavebné sporenie, kedy sa dala získať štátna prémia v maximálnej hodnote 66,39 EUR, v súčastnosti však nastali rôzne zmeny. Z dlhodobejšieho hľadiska je vhodné upriamiť pozornosť aj na iné správcovské spoločnosti, ktoré ponúkajú rôzne výhodné sporiace fondy.