Spotrebné úvery


Ako fungujú spotrebné úvery vie asi každý. Vybavenie „spotrebáku“ je síce výrazne jednoduchšie, ako získanie hypotéky, no taktiež to má svoje tienisté stránky. Spotrebný úver sa dá využiť napríklad na dofinancovanie hypotéky, kúpu novej práčky, prípadne na novú dovolenku či svadbu. Vždy však treba zvážiť, či je nutné spotrebný úver zobrať, pretože niektoré veci nie sú nevyhnutné a nie je potrebné zadĺžiť sa kvôli nim.

Výhodou spotrebného úveru je, že nie je potrebné ručenie majetkom. Keďže výška spotrebných úverov sa pohybuje v nižších sumách, maximálne 25 000 EUR, banka nevyžaduje od klienta ručenie majetkom. Z tohto dôvodu teda vyplýva, že zvýšené riziko sa musí kompenzovať vyššími úrokmi.

Kde zobrať spotrebný úver ?

Mnoho ľudí sa rozhodne využiť spotrebný úver od banky, kde má svoj bežný účet. Ak ide o aktívnych klientov, ktorý svoj účet pravidelne využívajú, majú pre nich banky v ponuke predschválené spotrebné úvery. V tomto prípade môže ísť o výhodný postup pri rozhodovaní sa. Samozrejme, ak má klient vedený v banke bežný účet, neznamená to hneď, že dostane výhodný úrok. Preto by sa mal klient informovať aj o ponukách v konkurenčných bankách, kde mu môže byť ponúknutá výhodnejšia ponuka.

Aj keď najznámejšie banky na trhu sú Tatrabanka, Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a ČSOB banka, výhodné ponuky u nich by ste hľadali ťažko. Paradoxne, v roku 2018 boli najlacnejšie spotrebné úvery v bankách, ako sú mBank, OTP banka, Poštová banka.

Etapa online

V dnešnej dobe je to tak, že skoro všetko sa dá vybaviť prostredníctvom internetu. A týka sa to aj komplexného vybavenia úveru. Momentálne je to možné len pri spotrebnom úvere, takže stále je návšteva banky nutná. No platí však, že čím ďalej, tým je vybavenie v niektorých bankách jednoduchšie a jednoduchšie. Ak sa pýtate, ktorá banka je v digitálnom poli ako ryba vo vode, tak to je určite mBank. Spotrebný úver je možné získať za pomoci externého finančného agenta. Samotný podpis však musí byť uskutočnení na predajnom mieste mBank. Je ešte dôležité pripomenúť, že vybavenie spotrebného úveru v mBank prostredníctvom externého finančného agenta znižuje úrokovú sadzbu spotrebného úveru.

Ak ste sa predsa len rozhodli pre spotrebný úver, je potrebné sústrediť sa na pár vecí, a to miera úrokovej sadzby, výška poplatku za poskytnutie úveru, celkové náklady úveru či poplatky za predčasné splatenie úveru.